Plantáta je zpět!  Opět můžete objednávat rostlinky a příslušenství. Pokud nenajdete tu pravou, napište nám a my ji pro Vás seženeme…

Plantáta je zpět!  Opět můžete objednávat rostlinky a příslušenství. Pokud nenajdete tu pravou, napište nám a my ji pro Vás seženeme…

logo
    • Žádné produkty v košíku.

Přesazování

Přesazování je pro rostlinu stejně důležité jako například světlo nebo zálivka. A to z toho důvodu, že rostlina je celou svou existencí odkázána právě na substrát, ve kterém je umístěna. Pokud si ve volné přírodě květina vybere z půdy všechny živiny, protáhne kořeny až k místu, kde je jich dostatek. Omezená velikostí květníku si toto bohužel nemůže dovolit. A to je důvod, proč pokojové rostliny pravidelně přesazujeme. 

Do přesazování se pusťte vždy na jaře, rostliny začínají po zimním odpočinku opět ožívat a nový, živinami nacucaný substrát jim vstávání zpříjemní. 

Jaké rostliny (ne)přesazovat?

Základním pravidlem je, že přesazujeme jen ty rostliny, které mají prorostlý celý květník. Každoročně to tedy bývají mladé rostliny, které stále ještě rychle rostou. Naopak letité a vzrostlé dámy přesazujeme klidně jednou za dva tři roky. 

Nezávisle na ročním období vždy přesazujte nově zakoupené nebo velmi nemocné pokojovky. 

Jak na to?

Krok 1

Rostlinu před přesazováním zalijte a nechte alespoň hodinu stát. Nasosá do sebe dostatek tekutin, který bude potřebovat při adaptaci na nové prostředí. (Často se stává, že je květina po přesazení zvadlá – nechte ji si pár dní zvyknout, nepřelívejte!) 

Mezitím si připravte vše potřebné – nový květník, substrát, nůžky na uhnilé kořeny. 

Krok 2

Květinu opatrně vyjměte z květníku, oklepejte starou hlínu a zkontrolujte kořeny. Je normální, že naleznete pár shnilých a odpadlých kořenů, jednoduše je odstraňte. Pokud vaše rostlina nejeví žádné známky přelití nebo škůdců, nemusíte mít strach. 

Krok 3

Připravte si nový květník. Volte jen o číslo dvě větší, než původní. Dospodu nasypte keramzit (nebo kamínky) jako drenážní vrstvu. Na tu skutečně nezapomínejte, udržuje kořenový bal dál od vody v podmisce a chrání tak proti přelití. 

Krok 4

Na drenáž nasypte dvě až tři hrsti substrátu a do středu květníku postavte pokojovku. Pokud přesazujete velkou nádheru, řekněte si o pomoc, aby se vám nezlomila. Jednou rukou květinu přidržujte a druhou doplňujte substrát. Příliš ho neumačkávejte, aby měly kořeny dostatek místa. Stačí jen párkrát přitlačit, aby byla rostlina stabilní. Pokud stále přepadává, připevněte ji ke kokosové tyči. 

Krok 5

Pokojovku pořádně zalijte a umístěte na původní místo. 

Čeho se vyvarovat?

  • Před přesazováním nezapomeňte pokojovku zalít, v novém prostředí si nejprve zvyká, na tu dobu musí mít dostatek vláhy. 
  • Nezapomínejte na drenážní vrstvu, stačí jeden až tři centimetry vysoká.
  • Volte substrát, který je vhodný přímo pro konkrétní pokojovku. Nejlepší je, budete-li si substrát míchat vlastní nebo využijete pečlivě připravené Plantátovy substráty.
  • Po přesazování nehnojte minimálně 4 týdny! Nové substráty živinami přetékají, pokud byste ještě pohnojili, mohli byste spálit kořenový bal.