Plantáta je zpět!  Opět můžete objednávat rostlinky a příslušenství. Pokud nenajdete tu pravou, napište nám a my ji pro Vás seženeme…

Plantáta je zpět!  Opět můžete objednávat rostlinky a příslušenství. Pokud nenajdete tu pravou, napište nám a my ji pro Vás seženeme…

logo
    • Žádné produkty v košíku.

Článek o světle


    Světlo je u výběru pokojových rostlin snad nejdůležitějším kritériem. Nebo by alespoň být mělo. Lidé se často ptají, jaké pokojovky se nejvíce hodí do temných zákoutí nebo do místností bez oken. Odpověď je jednoduchá: žádné. Jediná květina, která bude ve tmě spokojená je ta umělá. Narazíte-li na články typu Deset nej pokojovek do tmavých koutů nebo Pokojové rostliny, které nepotřebují žádné světlo, nevěnujte jim, prosím, pozornost. Nejčastěji jsou v nich zmiňované rostliny jako Ledviník, Fitónie, Maranty, Dračince, Zamiokulkas nebo Tchýniny jazyky. Všechno jsou to květiny, které se dokážou tmavému prostředí nejlépe přizpůsobit tím, že nejdéle umírají. Takže pokud se chcete půl roku koukat na strádající kvítko, které pak vyhodíte a pořídíte si místo něho nové, jsou tyhle články přesně pro vás. Pokud si ale pokojové rostliny kupujete pro radost vaši i jejich, řiďte se selským rozumem.

    Je také třeba si uvědomit fakt, že ať už rostliny v přírodě rostou v tom nejspodnějším patře pralesů, pořád mají více světla, než na poličce přízemního bytu pět metrů od okna. A to z důvodu, že venku se na ně světelné paprsky dostávají ze všech stran. Zároveň si všimněte, že když se procházíte i v našich lesích, pod těmi nejhustšími korunami stromů neroste ani tráva. A často to jsou místa, kde vaše oči ještě dobře vidí. 

   Při koupi rostlin se tedy ujistěte, jste-li schopni zajistit jim pro život vyhovující podmínky. Máte-li okna orientovaná na jih, kam praží celý den slunce, určitě sem nepostavíte kapradiny nebo monstery. Tedy rostliny zvyklé žít ve stínu stromů. Stejně jako byste kaktusy a sukulenty nepostavili na severní okno, kde by se vytahovaly a pomalu umíraly. 

Kam tedy s nima? 

   Máte-li doma okna orientovaná na východ nebo západ, umístěte všechny rostliny co nejblíže k oknu. Tedy nejlépe na parapet nebo maximálně metr od okna. 

   Pokud máte okna pouze na sever, vybírejte rostlinky pečlivě a mějte je jen a pouze na parapetu. I pro stínomilné kapradiny je metr od severního okna tmou. 

   Největší možnosti máte, pyšníte-li se okny na jižní stranu. Tady platí, že na parapetu by měly být kaktusy a některé sukulenty. Dále od okna umístěte rostliny mající rády světlé stanoviště a na linii, kam již sluneční paprsky nedosáhnou, umístěte stínomilky. Ale pozor! I na světlé jižní straně, jsou už tři metry od okna tmou (pokud sem nedosahují sluneční paprsky). 

   No a vůbec nejlepší je, máte-li v místnosti více oken na více světových stran. Tím květinám simulujete celodenní cyklus a jsou tedy nejšťastnější. Jinak není od věci kvítka jednou za čas pootočit, nebudou se vám pak tahat jedním směrem.

Kam rozhodně ne?

   Pokojové rostliny nepatří do místností bez oken, do rohů podél oken a dále než tři až čtyři metry od okna (na jižní straně).
  Pokud takové místo máte a říkáte si, že ‘tady by to nějakou tu zelenou chtělo’, pořiďte si kytku umělou nebo plyšovou nebo třeba obraz s motivy pokojovek.