Plantáta je zpět!  Opět můžete objednávat rostlinky a příslušenství. Pokud nenajdete tu pravou, napište nám a my ji pro Vás seženeme…

Plantáta je zpět!  Opět můžete objednávat rostlinky a příslušenství. Pokud nenajdete tu pravou, napište nám a my ji pro Vás seženeme…

logo
    • Žádné produkty v košíku.

Jak na zalévání

Zalévání pokojových rostlin se zdá být vědou, ale opak je pravdou. Nejlépe pochopíte, jak se o konkrétní rostlinu starat, zjistíte-li si, jak žije ve svém přirozeném prostředí. Když například víte, že kaktus žije na poušti, kde na něj zaprší jednou za uherský rok, nebudete ho doma zalévat každý týden. Nebo jo?

  K přelití rostlin nejčastěji dochází, máte-li v kalendáři každé úterý napsáno “zalít kytky”. No a máte-li je ještě v obalech, které pravidelně nekontrolujete, mají květiny svůj osud zpečetěný. Ona totiž takováhle pravidelnost u rostlin nefunguje. Kolik vody vypijí záleží na okolní teplotě, na vlhkosti, na délce dne i na aktuální žíznivosti dané pokojovky. Vy toho přece taky nesníte každý den stejně.

Nejlepší je, řídíte-li se jednoduchými pravidly: 

  • Před zálivkou zkontrolujte substrát, následně se řidte požadavky konkrétní rostliny.
  • Vodu na zalévání nechte alespoň den dva odstát. Mezi tím se totiž z vody stačí odpařit chlór, který je pro pokojovky škodlivý. 
  • Zalévejte vodou pokojové teploty. I toto je důvod, proč nechávat vodu pár dní odstát, teplotní šoky mohou být pro citlivější rostliny fatální. 
  • Vylévejte přebytečnou vodu z podmisek a obalů. Co rostlinka do deseti minut nevypije, vylijte. 
  • Zalévejte, dokud voda nevyteče do podmisky. Tímto způsobem se totiž napijí i kořeny, které jsou až vespod květináče. Zároveň je zalévání po troškách na nic v tom, že se většina vody odpaří dříve, než dojde ke spodní vrstvě kořenového balu. 

Zalévání v zimě

V zimě zálivku u všech pokojových rostlin omezte. Květiny mají období odpočinku, nejsou tedy tolik žíznivé ani “hladové” – v zimních měsících nehnojte. Budete-li zalévat stejně, jako v období růstu, pokojovky velice snadno přelijete nebo tím můžete zapříčinit i rozvoj škůdců.

A nezapomeňte, u zalévání platí, že méně je více. Většina rostlin se z přelití nedokáže vzpamatovat a mnohdy už je na záchranu pozdě. Neboť listy žloutnou až po tom, co kořeny uhnijí. Když ale jednou zalít zapomenete, vadnoucí lístky se vám rychle připomenou a po napití je rostlinka jako nová.