Plantáta je zpět!  Opět můžete objednávat rostlinky a příslušenství. Pokud nenajdete tu pravou, napište nám a my ji pro Vás seženeme…

Plantáta je zpět!  Opět můžete objednávat rostlinky a příslušenství. Pokud nenajdete tu pravou, napište nám a my ji pro Vás seženeme…

logo
    • Žádné produkty v košíku.

Množení pokojovek

Pokojové rostliny se dají, díky Bohu, bez obtíží množit i doma. Každá květina se množí trochu jiným způsobem, v tomto článku se dozvíte o těch nejjednodušších a nejvíce efektivních. Pro největší úspěšnost při domácím množení je důležité provádět jej na jaře, kdy je spousta světla i tepla, a rostlinka má před sebou celé vegetativní období. A chcete-li kořenit (skoro) bez rizika a zároveň si vychovat mladou a silnou rostlinu, doporučujeme pořídit si Lignohumát.

Begonia maculata „Polka dot“

Kořenit v substrátu nebo ve vodě?

Většina rostlin zakoření stejně dobře jak v substrátu, tak ve vodě. Voda má tu výhodu, že vidíte na celý proces kořenění. Takže ať už se chcete jen kochat nebo mít raději vše pod kontrolou, doporučujeme zakořeňování právě ve vodě. Pokud hledáte něco mezi, vyzkoušejte perlit nebo spagnum moss. Pokud zvolíte jinou metodu než ve vodě, nezapomeňte substrát, perlit i mech pravidelně rosit a udržovat ho stále vlhký, nikoliv přemokřený. Kořenícím jedincům hodně pomůže, umístíte-li je do skleníčku. 

Stříhání Monstery „Monkey mask“

Řízkování

Řízkováním se rozumí množení pomocí nezakořeněných částí stonku nebo listu. Může se jednat o vrcholový, stonkový nebo listový řízek. Vrcholové a stonkové řízky se dají provést u většiny rostliny mající dřevnatý kmen (fíkusy,..) nebo kmen/stonek s kolínky (monstery, maranty, šplhavice,..). 

Postup je velice jednoduchý, jen u jedovatých rostlin jako jsou např. Difenbachie nebo fíkusy, použijte rukavice, jejich šťáva by vás mohla nepříjemně poleptat. Vyberte si květinu, kterou chcete nařízkovat, najděte kolínko (někdy bývá i vzdušný kořen) a jedním ostrým tahem (nejlépe skalpelem) odřízněte požadovaný kus. 

Listovými řízky se množí o poznání méně druhů rostlin. Patří sem například begonie, pepřince nebo tchýniny jazyky. Zrovna u tohoto způsobu množení doporučujeme místo vody substrát nebo perlit. A jak na to? Vybraný list nakrájejte (nejlépe skalpelem) na tři až pět centimetrů dlouhé kousky (u menších rostlin jen odřízněte spodní část) a zapíchněte je spodní stranou do substrátu/perlitu. Ten udržujte stále vlhký. 

Zakořeňování Monstery

Dělení

Množení dělením se provádí při přesazování pokojových rostlin. Tato metoda vyžaduje určitou dávku zručnosti a opatrnosti, abyste si rostlinu nepoškodili. Než se do množení pustíte, květinu pořádně zalijte a nechte alespoň hodinu stát. Poté se můžete pustit do práce. Pokojovku vyndejte z květníku a najděte místo, kde se dá nejlépe rozdělit. Pak začněte opatrně rozplétat kořeny. Pokud se vám jich pár rozplést nepodaří, můžete je i přestřihnout, ale pamatujte, že čím méně kořenů poškodíte, tím kratší dobu se bude květina uzdravovat. Jakmile máte oddělíno, zasaďte obě květiny do květníku a zalijte. Dělením množíme například Marantu, Asparágus nebo Zamiokulkas.

Odnože

Odnože jsou malá miminka, která vyrůstají přímo z mateřské základny. Nejlepším příkladem jsou všem známé Piley. Dále také banánovníky, tilandsie nebo kaktusy. Množení odnožemi je stejně jako dělení trochu náročnější. Postup je víceméně stejný. Rostlinu zalijte a nechte chvíli stát. Poté ji vyndejte z květináče a najděte kořenový systém malých odnoží. Ten opatrně odpleťte od matečního, pokud vám to nejde, velice jemně jej odřízněte skalpelem. Pak už jen rostlinky zasaďte do vhodného substrátu a zalijte.

Tilandsie s „miminkem“ – odnoží

Jak se jaká rostlina množí, najdete u jejich popisků na Plantátím eshopu. Nemáme v nabídce tu, kterou se snažíte rozmnožit? Napište nám!